پنج گام برای بدل شدن به یک چهره ، فقط کارآفرین باقی نمانید

پنج گام برای بدل شدن به یک چهره ، فقط کارآفرین باقی نمانید

آدام و متیو تورن
مترجم: فرهاد امیری
صاحبان کسب و کاری که در حیطه‌ خود بدل به نخبه شده‌اند، نسبت به دیگر رقبای خود امتیازی ویژه دارند. فرض کنید شما شرکت خاکبرداری دارید و رقیبتان نیز کیفیت کاری و قیمت‌هایی قابل مقایسه با شما ارائه می‌دهد.

 

اما شما بر خلاف رقیبتان که به یلو پیج‌های تبلیغاتی [صفحات زرد] اتکا کرده تا کسب و کار جدیدش را رونق دهد، در برنامه‌های صبح تلویزیون‌های محلی حضور پیدا می‌کنید، کتابی نوشته اید و خودتان را به عنوان چهره‌ای صاحب‌نظر در امر خاکبرداری نشان داده اید. به نظر شما افراد برای انجام کارهای خاکبرداری خود به دنبال چه شرکتی هستند؟ قطعا شرکت شما که در این زمینه چهره هستید.
برای بدل‌شدن به یک نخبه‌ معروف زمان و صبوری لازم است و بیش از هر چیز نیز متضمن عملکردی منسجم و مطلوب است. در این یادداشت پنج گام برای ساختن مارک تجاری شخصی شما را ذکر خواهیم کرد تا با پی گرفتن آنها بتوانید در کسب‌وکارتان به یک نخبه بدل شوید.
1. نوشتن در اینترنت را آغاز کنید.
اکر می‌خواهید شما را به عنوان یک متخصص بازشناسند، باید به مردم نشان بدهید که شما نسبت به حیطه‌ خود از دانش کافی بهره‌مند هستید. وبلاگ‌نویسی آسان‌ترین راه است. این کار به شما اجازه می‌دهد تا عقاید و نظریات خود را درباره‌ هر موضوعی به اشتراک بگذارید و در عین حال وقت یا پول زیادی را هم برای این کار صرف نکنید.
شاید این کار برای کسی که تا به حال هرگز وبلاگ ننوشته است، کار دشواری به نظر بیایید. اما باور کنید کار دشواری نیست. اگر می‌دانید درباره‌ چه چیزی حرف می‌زنید، پس کافی است اطلاعات خود را به صورت نوشتاری درآورید.
یکی از تکنیک‌های نوشتن در وبلاگ به‌این قرار است: تصور کنید در برابر جمع عظیمی از مخاطبان در حال سخن گفتن هستید و همان سخنان را روی کاغذ بیاورید. به دیگران نشان بدهید که می‌خواهید مهارت‌ها و تخصص خود را با آنها شریک شوید و سپس نوشته‌ی خود را با توجه به این موضوع تهیه کنید.

2. برای خودتان بازاریابی کنید.
شما به عنوان نخبه مارک تجاری شرکتتان هستید. شما بدل به همان محصولی می‌شوید که قصد ترویجش را دارید و این محصول از کسب‌و‌کار اصلی شما جدا است. حتی اگر برای شرکت خودتان طرح بازاریابی دارید، باز هم باید استراتژی مجزایی برای بازاریابی خودتان به عنوان نخبه در دست داشته باشید. به بیان دیگر، کسانی که از خلال بازاریابی شما برای خودتان، شما را پیدا می‌کنند، درباره‌ کسب‌وکارتان هم اطلاعات به دست خواهند آورد و آنهایی که ابتدا شرکت شما و کارهایش را می‌شناسند، شما را نیز در مقام یک نخبه خواهند شناخت.
3. محتوای برانگیزاننده تولید کنید
باید حتما برای مخاطبانتان محتوایی تولید کنید که آنها را جذب خود کند. شاید نویسنده‌ چندان بزرگی نباشید، با این حال، اگر به بعضی از وبلاگ‌های موفق نگاهی بیندازید، خواهید دید که نویسندگان آنها هم نمی‌توانند خودشان را مولفانی متخصص و نویسندگانی بزرگ بشمارند.
به عبارت دیگر، باید محتوایی تولید کنید که صرف نظر از تکنیک‌های نوشتاری، بتواند قلب مخاطبتان را بلرزاند. اگر شور و حرارت خاصی نسبت به موضوع مورد بحثتان احساس می‌کنید، همین شور و حرارت را در نوشته‌ها، ویدئوها و فایل‌های صوتی مربوطه وارد کنید. همین شور و حرارت مهم‌ترین چیزی است که باید به مخاطبانتان منتقل کنید.
به یاد داشته باشید که اگر مشکلاتی جدی با گرامر، املا یا نقطه‌گذاری دارید، حتما باید یک ویراستار هم استخدام کنید. لازم نیست همینگوی باشید؛ اما نوشتار خیلی ضعیف ــ هرچقدر هم پیام پس آن قوی و تاثیرگذار باشد ــ به جای آنکه سودی داشته باشد، ضرر خواهد رساند.
4. محصول تولید کنید
محتوای وبلاگ خودتان را مبنا قرار دهید و سپس شروع کنید به تولید محصولاتی که آدم‌ها خواستار خرید آنها باشند. می‌توانید به نمونه‌هایی همچون ای‌بوک‌ها، برنامه‌های صوتی و تصویری، کتاب‌ها، کارگاه‌ها و... فکر کنید. لازم نیست تا وقتی که بازدید از وبلاگتان زیاد شود، برای تولید محصول صبر کنید.
فهرست محصولات بالقوه‌ شما بی‌پایان است. وقتی همه شما را شناختند و سری بین سرها درآوردید و به نخبه‌ای در حیطه‌ خود بدل شدید، می‌توانید برنامه‌های مشاوره‌ای نیز برپا کنید. حدی بر شما مترتب نیست مگر خود آسمان.
5. به سطح بعد بروید
راه‌های بی‌شماری برای سرمایه‌گذاری روی مارک تجاری شخصی وجود دارد. وقتی به‌عنوان نخبه شناخته شوید، آن وقت رسانه‌ها، شرکت‌ها و دیگر سازمان‌ها به دنبال شما خواهند بود تا سخنرانی کنید یا مشاوره دهید.
باید کاری کنید که آدم‌ها از طریق رسانه‌های اجتماعی، فعالیت‌های شبکه‌ای و وب‌سایت بدانند شما آماده‌ مشاوره‌دادن و سخنرانی‌کردن ــ هم به‌صورت رایگان و هم غیررایگان ــ هستید. برخی از نخبه‌ها کار خودشان را رایگان شروع کردند و بعد از کسب شهرت کافی برای یک سخنرانی کوتاه هزاران دلار گرفته‌اند.
می‌توانید به راحتی الگویی برای خودتان انتخاب کنید. نخبه‌های زیادی اطراف شما وجود دارند و کافی است ببینید که وی در حیطه‌ خود به چه کارهایی دست زده است تا نخبه شود. آیا رویای شما این است که در برنامه‌ تلویزیونی معروفی حضور پیدا کنید؟ خوب، می‌توانید این کار را بکنید یا اینکه دوست دارید در بین همکاران شما همه برای صلاح و مشورت پیش شما بیایند؟ این هم دست‌یافتنی است. پس همین امروز راه نخبه‌شدن را پیش بگیرید.

/ 0 نظر / 74 بازدید