منبت کار درجه 2

         نام دوره : منبت کار درجه 2

        کد استاندارد مهارتی و آموزشی : 3/2/32/12-8

       1-شرایط و معیارهای پذیرش کارآموز

- حداقل شرایط جسمانی ، فرد مورد نظر باید دارای سلامت کامل روانی و جسمانی مناسب با شغل مربوط باشد .

- حداقل مدرک تحصیلی : پایان دوره راهنمایی

- جنسیت : هم زنان و هم مردان از این دوره استقبال می کنند .

2- مهارت و داشتن پیش نیاز : این دوره مهارت و پیش نیاز خاصی لازم ندارد ولی ذوق هنری موجبات تضمین موفقیت است .

3-مدت دوره : طول دوره 470 ساعت است که 103 ساعت نظری و 337 ساعت آموزش عملی می باشد.

4- محتوای دوره : فرد در طول این دوره توانایی شناخت منبت کاری و انواع آن ، شناخت و انتخاب چوب ، شناخت مصالح و ابزار دستی مورد استفاده در منبت کاری ، اندازه گیری و اندازه گذاری ابعاد و زوایای قطعات با شکل هندسی منظم و غیر منظم ، برش کاری چوب با استفاده از انواع اره دستی ، رنده کاری سطوح قطعات چوبی با استفاده از انواع رنده های دستی ، شناخت و ساخت اتصال های چوبی طولی و عرضی ، سوهان کاری و چوبساء کاری قطعات ، تیز کردن انواع مغار مورد استفاده در منبت ، انتخاب طرح ، انتقال طرح بر روی چوب ، برش چوب با دستگاه اره نوکی ، بستن قطعه کار به گیره و میز کار و سرویس و نگهداری میز ، منتب کاری روی چوب همچنین پرداخت کاری و سنباده کاری چوب را آموزش می بیند.

5-دوره های مرتبط و یا هم خانواده : معرق کار چوب (بدون قالب ) درجه 2 ، معرق کار چوب (بدون قالب ) درجه 1 و منبت معرق کار

6-مدرک اعطایی : فرد پس از گذراندن این دوره و موفقیت در آزمون سازمان موفق به اخذ گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای درجه 2       می گردد.

7-سیر ارتقاء و تکمیل مهارت ، مهارت آموخته می تواند در صورت تمایل با شرکت در دوره منبت کار درجه 1 و یا دوره های  هم خانواده و انجام کارورزی و کار تجربی در کارگاه ها ارتقاء مهارت پیدا کند .

8-چشم اندازهای شغلی دوره ، با توجه به تنوع و فراوانی کاربرای این دوره فرد می تواند بصورت خود اشتغالی در یک کارگاه کوچک یا حتی یک کارگاه خانگی به عنوان استاد کار یا مدیر مشغول به کار شود .

9-چشم اندازهای استخدامی دوره : مهارت آموختگان با طی این دوره می توانند با توجه به بازار کار موجود به صورت یک منبت کار نیمه ماهر یا ماهر به صورت مزد و حقوق بگیری به فعالیت بپردازد.

10-سایر اطلاعات مهم و ضروری : با توجه به ظرافت و حساسیت این دوره فرد مورد نظرباید دارای دقت و تمرکز بالایی در این کار باشد تا بتوانند دستاورد قابل ملاحظه ای به بازار عرضه نماید .

/ 0 نظر / 109 بازدید