منبت و معرق کار

         نام دوره : منبت و معرق کار

        کد استاندارد مهارتی و آموزشی : 2/2/45/19-8              

       1-شرایط و معیارهای پذیرش کارآموز

- حداقل شرایط جسمانی ، فرد مورد نظر باید دارای سلامت کامل روانی و جسمانی مناسب با شغل مربوط باشد .

- حداقل مدرک تحصیلی : پایان دوره راهنمایی

- جنسیت : هم زنان و هم مردان از این دوره استقبال می کنند .

2- مهارت و داشتن پیش نیاز : این دوره مهارت و پیش نیاز خاصی لازم ندارد ولی ذوق هنری موجبات تضمین موفقیت است .

3-مدت دوره : طول دوره 400 ساعت است که 90 ساعت نظری و 310 ساعت آموزش عملی می باشد.

4- محتوای دوره : فرد درطول این دوره توانایی انتخاب چوب جهت مصارف کاربردی آن ، اندازه گیری ابعاد و زوایای قطعات با شکل هندسی منظم و نا منظم ، برشکاری چوب با استفاده از اره دستی ، رنده کاری قطعات چوبی ، سوهان کاری ، چوبساکاری ، چکش کاری ، سوراخ کاری ، مونتاژ ، درزکردن و چسباندن قطعات چوبی ، انتقال طرح منبت روی چوب با استفاده از مغار ، تیز کردن مغارهای منتب کاری، اصلاح طرح منبت معرق ، نصب طرح منبت معرق ، برش کاری در معرق ، تشخیص و استفاده از وسایل و ابزار مورد استفاده در معرق کاری ، قالب گیری، منبت کاری قطعات بریده شده و چسباندن آن روی زمینه کار ، ظریف کاری و همرو کردن مصنوعات منبت کاری شده و تطبیق آن با نقشه کار ، خالی کردن پشت گل برگ ها ئ برگ ها ( تحت زاویه ) همچنین مونتاژ کردن بدون درز بودن (چفت بودن ) ، تابلوهای منبت معرق را آموزش می بیند.

5-دوره های مرتبط و یا هم خانواده : معرق کار چوب (بدون قالب ) درجه 2 ، معرق کار چوب (بدون قالب ) درجه 1 و منبت معرق کار درجه 1

6-مدرک اعطایی : فرد پس از گذراندن این دوره و موفقیت در آزمون سازمان موفق به اخذ گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای درجه 2       می گردد.

7-سیر ارتقاء و تکمیل مهارت ، مهارت آموخته می تواند در صورت تمایل با شرکت در دوره منبت معرق کار درجه 1 و یا دوره های       هم خانواده و انجام کارورزی و کار تجربی در کارگاه ها ارتقاء مهارت پیدا کند .

8-چشم اندازهای شغلی دوره ، با توجه به تنوع و فراوانی کاربرای این دوره فرد می تواند بصورت خود اشتغالی در یک کارگاه کوچک یا حتی یک کارگاه خانگی به عنوان استاد کار یا مدیر مشغول به کار شود .

9-چشم اندازهای استخدامی دوره : مهارت آموختگان با طی این دوره می توانند با توجه به بازار کار موجود به صورت یک منبت معرق کار نیمه ماهر یا ماهر  به صورت مزد و حقوق بگیری به فعالیت بپردازد.

10-سایر اطلاعات مهم و ضروری : با توجه به ظرافت و حساسیت این دوره فرد مورد نظرباید دارای دقت و تمرکز بالایی در این کار باشد تا بتوانند دستاورد قابل ملاحظه ای به بازار عرضه نماید .

/ 2 نظر / 188 بازدید
هدي ظريف

سلام ، كي و كجا مي تونم در اين دوره آموزشي ثبت نام كنم؟ ممنونم

هدی

از راهنماییتون سپاسگذارم